وکیل کیست و چه کار هایی انجام می دهد ؟

وکیل کیست ؟

یک وکیل یا مشاور حقوقی کسی است که با استفاده از قانون به عنوان یک مدافع ، مشاور ، نماینده ی قانون ، کانونیست ( کسی که قانون شرع را بداند ) و کارمند عمومی ، قوانین را گردآوری ، تفسیر و اجرایی می کند . این فرد نمی تواند به عنوان دستیار وکیل این کار ها را انجام دهد یا حکمی را صادر کند . کار کردن به عنوان یک وکیل مستلزم به کار بردن عملی نظریه های حقوقی انتزاعی و دانشی است که برای حل مشکلات شخصی و پیش بردن منافع کسانی است که وکلا را برای انجام خدمات حقوقی استخدام می کنند . نقش وکیل به طور گسترده در حوره های مختلف قضایی تغییر می کند .

محصولات ما

معنای لغوی وکیل

در عمل ، حوزه های قضایی حق این را دارند که تعیین کنند چه کسی می تواند به عنوان وکیل فعالیت کند . در نتیجه ، معنی کلمه ی ” وکیل ” ممکن است از مکانی به مکان دیگر تغییر کند . برخی از حوزه های قضایی ، دو نوع وکیل متفاوت دارند : مشاور حقوقی ( خارج از دادگاه فعالیت می کند ) و وکیل مدافع ( در دادگاه از مردم دفاع می کند ) . بقیه ی عناوین شغلی مربوط به وکالت زیر مجموعه ی این دو گروه هستند . وکیل مدافع ، وکیلی است که در جلسات دادگاه حاضر می شود و در آن ها تخصص دارد . مشاور حقوقی ، وکیلی است که مدارک را کنار هم می گذارد و در مورد موضوعات حقوقی مشاوره می دهد و می تواند مردم را در جلسات دادگاه راهنمایی کند . هر دو گروه ، مشاوران حقوقی و وکلای مدافع ، رشته ی حقوق را مطالعه کرده اند و دوره های مورد نیاز و ضروری را گذرانده اند . با این حال ، در حوزه های قضایی که این دو حرفه از هم جدا می شوند ، فقط وکیل مدافع است که امضای او به عنوان عضوی از کانون وکلا پذیرفته می شود .

  • در استرالیا ، کلمه ی وکیل هم برای وکلای مدافع و هم برای مشاوران حقوقی مورد استفاده قرار می گیرد  ( چه این کار به صورت خصوصی و چه برای یک شرکت بزرگ انجام شود . ) و هر کسی به عنوان وکیل دیوان عالی کشور یا منطقه پذیرفته می شود .
  • در کانادا کلمه ی وکیل فقط به افرادی اشاره می کند که می توانند در دادگاه حاضر شوند و در آن جا صحبت کنند یا مثلا ذر استان کبک به کسانی که مامور دفتر اسناد قانون مدنی نیز وکیل گفته می شود . وکلای قانونی در کانادا به صورت رسمی و درست ، وکلای مدافع و مشاوران حقوقی هستند اما نباید آن را به نماینده ی قانونی افراد نسبت داد ؛ زیرا در آمریکا این دو شغل با یکدیگر متفاوت هستند و در واقع نماینده ی قانونی فردی است که فقط قدرت نمایندگی دارد و خود شخص اهمیت والا تری دارد . هر چند در استان کبک طرفداران قانون مدنی در زبان فرانسوی خود را نماینده ی قانونی خطاب می کنند و گاهی اوقات با زبان انگلیسی خود را وکلای مدافع و مشاوران حقوقی می نامند . تمامی وکلا در در کبک و حتی سایر نقاط کانادا وقتی که در حال صحبت کردن به زبان فرانسوی هستند به خود لقب افتخاری میتره می دهند .
  • در کشور انگلستان و ولز ، وکیل به کسی گفته می شود که فعالیت های حقوقی محدود و نا محدودی را انجام می دهد و شامل وکلای مدافع ، مشاوران حقوقی ، نمایندگان حقوقی ، وکلای خارجی ثبت نام شده ، وکلای انحصاری ، نمایندگان حقوقی تجاری ، حمل و نقل های دارای مجوز ، دفتر ثبت اسناد رسمی عمومی ، کمیسر های سوگند ، مشاوران مهاجرت و خدمات مدیریت ادعایی می شود . قانون خدمات حقوقی ۲۰۰۷ انگلستان ، فعالیت های حقوقی را طوری تعریف می کند که فقط توسط فردی می تواند اجرا شود که طبق قانون مجاز به انجام این کار هستند . عنوان وکیل ، موضوعی نیست که در این کشور از آن محافظت شده باشد .
  • در کشور پاکستان ، عبارت ” حامی ” به جای کلمه ی وکیل مورد استفاده قرار می گیرد . این عبارت در متن وکالت و شوراهای قانونی سال ۱۹۷۳ ثبت شده است .
  • در هند ، کلمه ی وکیل به صورت رایج استفاده می شود ؛ اما کلمه ی رسمی آن ” حامی ” است که در قانون وکلای آن کشور در سال ۱۹۶۱ تصویب شده است .
  • در کشور اسکاتلند ، کلمه ی وکیل به گروه خاص تری اشاره دارد که از نظر قانونی آموزش دیده اند . این کلمه شامل حامیان و مشاوران حقوقی می شود . در اذهان عمومی ، این کلمه می تواند قاضی ها و کارمندان پشتیبان قانونی را نیز شامل شود .
  • در ایالات متحده ی آمریکا ، این کلمه به صورت عمومی به نمایندگان قانونی که قانون را به اجرا در می آورند گقته می شود . این کلمه هیچ گاه برای نمایندگان انحصاری و منشی ها به کار برده نمی شود . در حقیقت ، محدودیت های قانونی و نظارتی بر افرادی وجود دارد که به معنای واقعی وکیل نیستند ؛ مثل منشی هایی که فقط دستورات را ابلاغ می کنند .
  • سایر کشور ها نیز در این شرایط قوانین خاص مربوط به خود را دارند که تقریبا می توان گفت اصلی ترین آن ها را در بالا برای شما ذکر کردیم .

وظایف وکیل

در اکثر کشور ها ، مخصوصا کشور های که قانون مدنی در آن ها اجرا می شود ، این سنت وجود داشته است که بسیاری از وظایف حقوقی به دفتر اسناد رسمی قانون مدنی ، منشی ها و نامه نویسان واگذار می شود . این کشور ها شغلی تحت عنوان کلمه ی وکیل مثل ما ندارند .

در واقع این عبارت به یک نوع خدمات ارائه دهنده ی خدمات حقوقی با هدف کلی اطلاق می شود ؛ در عوض حرفه های حقوقی آن ها تعداد افراد بیشتری را که در زمینه ی حقوق تحصیل کرده اند در بر می گیرد که به آن ها حقوق دان گفته می شود . بعضی از آن هایی که به عنوان حامی شناخته می شوند ، مدرکی دارند که می توانند با استفاده از آن ها در دادگاه حاضر شوند . خیلی سخت است که بخواهیم فرمولی ارائه دهیم که بتوان به طور عمومی آن را برای تمامی کشور ها با حرفه های چند گانه ی حقوقی استفاده کرد ؛ زیرا هر کشوی به طور سنتی روش جداگانه ای برای تقسیم کار های حقوقی بین متخصصان حقوقی خود داشته است .

به ویژه ، کشور انگلستان ، مادر حوزه های قضایی قانون ، از قرون وسطی با پیچیدگی های مشابه در حرفه های حقوقی خود ظهور کرد و سپس تا قرن نوزدهم وکیل و مشاور حقوقی را در یک واحد قرار داد .

یک دسته بندی مساوی بین حامیان و دادستانان در برخی کشور هایی که قانون مدنی داشتند ایجاد شد . این دو گروه همیشه در انحصار عملکرد قانون نبودند ؛ زیرا آن ها تا موقعی وجود داشتند که دفتر اسناد رسمی قانون مدنی وجود داشت .

چندین کشور که در اصل دارای دو یا چند حرفه ی حقوقی بودند ،از آن زمان مشاغل خود را در یک نوع وکالت تلفیق یا متحد کردند . اکثر کشور هایی که در این دسته قرار می گرفتند ، معروفیت خاصی در قانون داشتند ؛ از جمله ی آن ها می توان به فرانسه اشاره کرد که کشوری با قانون مدنی بود . این کشور در پاسخ به رقابت انگلیس و آمریکا حقوق دانان خود را در سال ۱۹۹۰ و ۱۹۹۱ متحد کرد . در کشور هایی که مشاوران حقوقی و وکلا از یکدیگر تلفیق نمی شوند ، یک وکیل معمولا اجازه دارد تمامی موضوعات یا اکثر موضوعاتی که در زیر مطرح می شود را به عنوان وظیفه ی خود انجام دهد .

استدلال شفاهی در دادگاه

گفت و گو کردن پیرامون پرونده ی یک موکل قبل از قضاوت و اعلام رای در دادگاه یک کار سنتی در کشور انگلستان است که توسط وکلا انجام می شود . این کار در کشور هایی که حوزه های قضایی آن ها بر اساس قانون مدنی است نیز تسط حامیان انجام می شود . هر چند ، مرز بین وکیل و مشاور حقوقی تکامل یافته است . امروزه در کشور انگلستان ، انحصار وکالت فقط دادگاه های استیناف را در بر می گیرد و وکلا باید به طور مستقیم در بسیاری از دادگاه های محاکمه با مشاوران حقوقی رقابت کنند . در کشور هایی مثل ایالت متحده ی آمریکا که وکالت و مشاوره حقوقی از یکدیگر تلفیق نمی شوند ، وکلای مدافعی وجود دارند که متخصص پرونده های محاکمه ای هستند ولی این وکلا مثل وکیل های عادی انحصار قانونی ندارند .

در برخی از کشور ها ، طرفین دعوی گزینه ای دارند که با استفاده از آن می توانند بحث را از طرف خودشان ادامه دهند . این موضوع برای طرفین بسیار رایج است که قبل از دادگاه های به خصوصی مثل دادگاه های ادعایی کوچک حاضر نشوند . بنابراین بسیاری از دادگاه های این چنینی به وکلا اجازه نمی دهند تا به جای موکلانشان صحبت کنند تا در هزینه هایی که  در پرونده های کوچک صرف می شود ، صرفه جویی کرده باشند . در سایر کشور ها مثل ونزوئلا ، هیچ کدام قبل از دادگاه حضور پیدا نمی کنند مگر این که توسط وکیل به دادگاه معرفی شوند .

یکی از خصوصیات مثبت این رژیم آخر این است که وکلا با سلایق و مراحل دادگاه آشنا هستند و باعث می شوند سیستم حقوقی در تمامی پیچیدگی ها کارآمد تر عمل کند . کسانی که در دادگاه معرفی نمی شوند اغلب اوقات به اعتبار خود صدمه می زنند یا روند دادگاه را آهسته می کنند و دلیل آن هم بی تجربگی آن ها است .

تحقیق و تهیه دادخواست

اغلب اوقات وکلا در یک پرونده با استفاده از یک متن که مشکلات در آن ذکر شده است قبل از این که به صورت شفاهی شروع به دفاع کنند ، مختصری را بیان می کنند . آن ها شاید مجبور باشند تحقیقات گسترده ای را پیرامون حقایقی که وجود دارد انجام دهند . همچنین ، آن ها کاغذ های قانونی را تهیه می کنند و آن ها را برای دفاع شفاهی آماده می کنند .

در کشور انگلستان ، تقسیم بندی وظایف به گونه ای است که مشاور حقوقی حقایق پرونده را از یک موکل به دست می آورد و خلاصه ی آن را معمولا به صورت نوشته در اختیار وکیل مدافع قرار می دهد . پس از آن وکیل مدافع تحقیق می کند و اظهارات لازم برای دادگاه را تهیه می کند ( این مورد توسط مشاور حقوقی پر می شود و به کار گرفته می شود ) و به صورت شفاهی از پرونده دفاع می کند .

در کشور اسپانیا ، دادستان صرفا امضا می کند و برگه های لازم را به دادگاه تحویل می دهد ، اما این حامی است که در دادگاه حاضر می شود ، برگه ها را ارائه می دهد و در مورد پرونده به گفت و گو می پردازد .

در بعضی از کشور ها مثل ژاپن ، کاتب یا منشی فرم های دادگاهی را پر می کند و کاغذ های ساده ای را برای کسانی که نمی توانند وکالت کنند یا به نماینده ی حقوقی نیاز ندارند ، پیش نویس می کنند . سپس به آن ها پیشنهاد می کنند که چگونه فضای دادگاه را مدیریت کنند و در مورد پرونده ی خودشان در دادگاه به گفت و گو بپردازند .

دفاع کتبی و شفاهی در جلسات دادرسی

در بسیاری از کشور های توسعه یافته ، قوه ی مقننه ( مجلس ) صلاحیت اصلی را در مورد موضوعات کاملا فنی را به آژانس های ادارای اجرایی که بر چنین مواردی نظارت دارند ، واگذار کرده است . در نتیجه  ، بعضی از وکیل ها در قانون اجرایی متخصص شده اند .

در تعداد کمی از کشور ها ، دسته بندی خاصی از حقوق دانان با حق انحصاری برای پر کردن این فرم حامی وجود دارد . برای مثال ، کشور فرانسه به طور رسمی فقه حقوقی داشت ( که در سال ۱۹۹۱ به حرفه اصلی حقوقی تغییر یافت ) . در سایر کشور ها ، مثل ایالات متحده ی آمریکا ، وکلا به طور موثر توسط قانون از انواع خاصی از جلسات دادرسی به منظور حفظ غبر رسمی بودن خود منع شده اند .

جذب مشتری و مشاوره ( با توجه به پرونده ی در حال انتظار )

یکی از جنبه های مهم شغل وکالت ، توسعه و مدیریت رابطه با مشتری ها است ( اگر یک وکیل در خانه برای دولت یا شرکتی کار کند باید رابطه ی مناسبی با کارمندان آن جا داشته باشد ).

رابطه ی بین وکیل و مشتری به شش مرحله تقسیم می شود . اول ، رابطه با یک مصاحبه شروع می شود ؛ در این مرحله شخصیت مشتری خود را می شناسد . مرحله ی دوم این است که حقاق مربوط به پرونده ی مشتری کشف شود . در مرحله ی سوم مشخص می شود که مشتری چه هدفی دارد و می خواهد چه کاری انجام دهد . مرحله ی چهارم جایی است که وکیل تجسم می کند مشتری چه چیز هایی می خواهد و کار هایی که در واقع می توان انجام داد را بیان می کند . از مرحله ی دوم تا مرحله ی آخر شروع به بیان ادعا ها و دفاعیات برای مشتری متفاوت می کند . در نهایت ، وکیل هزینه های مورد نیاز خود را برای مشتری بازگو می کند .

در کشور انگلستان ، فقط مشاوران حقوقی به صورت مستقیم با مشتری در ارتباط بودند . مشاور حقوقی در صورت نیاز یک وکیل را در جریان پرونده قرار می داد و واسط میان وکیل و مشتری می شد . در اکثر پرونده ها ، طبق قانونی که تحت عنوان ” قانون رتبه بندی کابین ” شناخته می شد ، وکیل موظف بود دستور العمل ها را برای یک پرونده قبول کند . البته این پرونده ها باید در موقعیت هایی باشند که آن ها در حال دفاع از آن باشند و در دادگاه مطابق با رتبه ای که دارند حاضر شده باشند .

مشاوره ی حقوقی

مشاوره ی حقوقی استفاده از اصول انتزاعی قانون است تا حقایق پرونده ی مشتری را مستحکم کنید و به مشتری مشاوره دهید که چگونه باید برای مراحل بعدی اقدام کند . در بسیاری از کشور ها ، فقط یک وکیل که مجوز مناسب داشته باشد ممکن است مشاوره ی حقوقی به مددجویان خود ارائه دهد ؛ حتی اگر هیچ دادخواستی در نظر گرفته نشده باشد و یا هیچ دادخواستی در حال انجام نباشد .

بنابراین حتی وکیل ثبتی و مشاور داخلی شرکت نیز باید ابتدا مجور یگیرند سپس به این کار بپردازند . اگر چه ممکن است مدت زیادی از زمان کاری خود را در دادگاه بپردازند . عدم رعایت چنین قانونی می تواند مجوز وکالت را به طور کامل باطل نماید .

در سایر کشور ها وکلای دادگستری که مدرک قانونی دارند می توانند مشاوره ی حقوقی به افراد و شرکت ها ارائه دهند . این موضوع هیچ ارتباطی به این ندارد که آن ها مجوز نداشته باشند و نتوانند در دادگاه حاضر شوند .

برخی از کشور ها قرا تر از این موضوع می روند ؛ در کشور انگلستان و ولز هیچ منع عمومی برای ارائه ی مشاوره ی حقوقی وجود ندارد . کشور سنگاپور هیچ گونه شرایط ضروری و خاصی برای پذیرش مشاوره ی خصوصی ندارد . گاهی اوقات دفتر اسناد رسمی قانون مدنی در کشور بلژیک اجازه دارند به ارائه ی مشاوره ی حقوقی بپردازند .

در بسیاری از کشور ها ، حسابداران غیر قانونی ممکن است چیزی را ارائه دهند که از نظر تکنیکی مشاوره ی حقوقی در مالیات و امور حسابداری شمرده می شود .

حمایت از مالکیت معنوی

تقریبا در همه ی کشور ها ، حق ثبت ، استفاده و فروش اختراع ، علائم تجاری ، طراحی صنعتی و سایر فرم های مربوط به مالکیت معنوی باید به طور رسمی در یک دفتر دولتی ثبت شود تا تحت نظر قانون بتوان از آن محافظت کرد . تقسیم چنین کار هایی بین وکلا ، حقوق دانان دارای مجوز که وکیل نیستند و منشی های عادی یا کاتبان به صورت گسترده از کشوری به کشور دیگر تغییر می کند .

مذاکره و تهیه ی پیش نویس قرارداد ها

در برخی از کشور ها ، مذاکره و تهیه ی پیش نویس قرارداد ها مشابه با ارائه ی مشاوره ی حقوقی در نظر گرفته شده است ؛ به گونه ای که نیازمند داشتن شرایط لازم برای دریافت مجوز است که در بالا کاملا به آن پرداخته ایم . در سایر کشور ها ، حقوق دانان و دفاتر اسناد رسمی ممکن است در مورد موضوعی مذاکره کنند یا پیش نویس یک قرارداد را تهیه کنند .

وکلا در بعضی از کشور هایی که قانون مدنی دارند به صورت سنتی قانون معاملات یا قانون کسب و کار را مناسب نمی دانستند و آن ها را تحت فشار قرار می دادند . موسسات حقوقی کشور فرانسه دپارتمان های کسب و کار را در دهه ی ۱۹۹۰ توسعه دادند . آن ها در آن زمان کم کم کسب و کارشان را در شرکت های بین المللی که در ایالات متحده ی آمریکا و انگلستان قرار داشت ، از دست دادند . ( در این بخش ها ، مشاوران حقوقی کار های معاملاتی را انجام می دادند . )

قباله نویسی

قباله نویسی یعنی تدوین اسنادی که برای انتقال املاک واقعی مثل سند مالکیت یا اجاره نامه ضروری هستند . در بعضی از حوزه های قضایی ، تمامی معاملات املام و مستغلات باید توسط یک وکیل انجام شود ( یا می تواند توسط یک مشاور حقوقی انجام شود ) . چنین انحصاری از دید وکالت کاملا با ارزش است . از نظر تاریخی ، قباله نویسی نیمی از درآمد مشاوران حقوقی انگلیسی را به خود اختصاص می دهد ( اگر چه این مقدار در طی زمان تغییر کرده است ) و تحقیقی در سال ۱۹۷۸ نشان می دهد ، قباله نویسی نزدیک ۸۰ درصد از قرارداد های مشاوران حقوقی در ولز جنوبی جدید را در بر می گرفته است .

در اکثر حوزه های قضایی رایج خارج از ایالات متحده ی آمریکا ، این امتیاز انحصاری از یک قانون ۱۸۰۴ ایجاد شد که توسط William Pitt جوان به عنوان عبارتی برای داد و ستد معرفی شده بود . این کار برای این صورت گرفت تا هزینه های ناشی از صدور مدرک شغل های قانونی مثل وکیل ، مشاور حقوقی ، نماینده ی قانونی و دفتر اسناد رسمی افزایش یابد .

در سایر جا ها ، استفاده از وکیل اختیاری است و ممکن است از بانک ها ، کمپانی های نام دار و معامله کنندگان ملکی به جای آن استفاده شود . در برخی حوزه های قانون مدنی ، معاملات املاک و مستغلات توسط یک دفتر اسناد رسمی انجام می شود . در کشور انگلستان و ولز یک سبک ویژه از شغل قانونی ، قباله نویسی با مجوز معتبر است که به کسانی که در این شغل فعالیت می کنند اجازه داده می شود تا خدمات قباله نویسی را انجام دهند .

امور مربوط به متوفی

در بسیاری از کشور ها ، فقط وکیل ها مجوز قانونی دارند تا وصیت نامه ها ، اعتماد نامه ها و سایر اسناد را تدوین کنند تا مطمئن شوند پس از فوت یک نفر تکلیف اموال و دارایی وی چه می شود . در بعضی از کشور هایی که قانون مدنی دارند این مسئولیت توسط مامورین قانون مدنی اجرا می شود .

در کشور ایالات متحده ی آمریکا ، املاک متوفی باید به صورت عمومی توسط دادگاه اداره شود . وکلای آمریکایی درآمد زیادی از این راه و ارائه مشاوره به دست می آورند .

پیگرد قانونی و دفاع از مظنونین جنایی

در بسیاری از کشور هایی که قانون مدنی دارند ، دادستان ها آموزش یافته اند و در قوه قضاییه فعالیت می کنند . آن ها فقهایی هستند که طبق فانون تعلیم دیده اند اما لزوما به معنای واقعی کلمه ، وکیل نیستند . در این جا وکیل به معنای وکیل مدافع است که سراسر جهان به صورت رایج از ان استفاده می کنند . در کشور های که قانون عادی دارند ، دادستان ها معمولا وکلایی هستند که مجوز عادی دارند و به سادگی در دفاتر دولتی کار می کنند که علیه مظنونین اتهامات کیفری را کنار هم قرار می دهند . وکلای کیفری در دفاع از مظنونینی تخصص دارند که به آن ها اتهاماتی وارد شده است .

انواع وکیل

انواع مختلف وکیل هایی که می خواهیم برای شما توضیح دهیم در حوزه های متفاوتی از قانون فعالیت می کنند . بعضی از وکلا اغلب اوقات کار هایی خارج از دادگاه انجام می دهند ؛ برای مثال می توان به تنظیم قرارداد ها ، وصیت نامه ، آماده سازی شواهد برای استفاده در یک پرونده ، مذاکره برای معاملات و پیشنهاد به مشتریان در مورد یک موضوع قانونی اشاره کرد .

چون انواع مختلفی از وکلا وجود دارد ، در زیر راهنمایی برای شما آورده ایم که کمک می کند وکیل مورد نظر خود را انتخاب و استخدام کنید . البته این در صورتی است که شما درگیر یک موضوع قانونی باشید . شما به کمک یک وکیل نیاز خواهید داشت که در مورد پرونده ی شما تخصص داشته باشد تا مطمئن شوید شانس بیشتری برای بردن پرونده خواهید داشت یا حداقل بیشترین سود را خواهید برد .

وکیل مالکیت معنوی

هرگونه اختراع خلاق ، علمی یا فنی با کیفیت که می تواند به همه ی مردم سود برساند باید برای خودش حق چاپ و نسخه برداری داشته باشد . اگر شما یک طراحی هنری ، محصول منحصر به فرد ، رمان ، آهنگ یا برنامه ی کامپیوتری ایجاد کرده اید ، می توانید با یک وکیل مالکیت معنوی برای حفظ حق کپی رایت ، امتیاز انحصاری ، علائم تجاری و موافقت های استفاده از آن مشورت کنید .

بیشتر کاری که وکلای مالکیت معنوی انجام می دهند ، ارائه ی مشاوره ی حقوقی به مشتریان در مورد ادامه ی فعالیت های تجاری و مکانیزم بازاریابی برای اختراع آن ها است . آن ها باید دانش تخصصی در هر دو زمینه ی کسب و کار و روند نوآوری داشته باشند .

وکیل مالکیت معنوی ممکن است به جای سازنده یا مخترع در مورد توافق نامه هایی که حقی را نقش می کنند مذاکره کند . برای مثال می توان در مورد پرونده هایی که از کالای یک برند تقلید شده باشد و با قیمت پایین تر در بازار فروخته شده باشد صحبت کرد . وکیل مالکیت معنوی همچنین تخصص هایی دارد ؛ زیرا زمینه های مختلفی در مورد قوانین مالکیت معنوی وجود دارد . برای مثال می توان به تجارت الکترونیک ، بیوتکنولوژی ، مهندسی کامپیوتر ، اینترنت و داروسازی اشاره کرد . بنابراین ، کاری که این وکلا انجام می دهند ممکن است مستلزم برخورد با چندین بخش باشد که از بین آن ها می توان به دفتر کپی رایت در کشور های خارجی ، وزارت تجارت و سازمان غذا و دارو اشاره کرد .

وکیل خانواده

این دسته از وکلا ، تمامی پرونده های مربوط به داخل خانه را پیگیری می کنند . از جمله ی آن ها می توان به طلاق ، جدایی قانونی ، حضانت فرزند ، فرزند خواندگی ، پدری کردن ، نفقه ، موافقت نامه های پیش از زایمان یا پس از مرگ و آزادی اشاره کرد . اما نمایندگان خانواده موارد مربوط به حقوق باروری را نیز انجام دهند که کار آن ها به جنبه های دیگری از قانون در ارتباط است . برای مثال ، اگر موضوع در مورد تحقیقات جنایی کودک آزاری یا یک موضوع خشونت خانوادگی یا بزهکاری نوجوانان باشد ، یک وکیل خانواده با یک وکیل کیفری همکاری خواهد کرد .

وکیل ارث و میراث

با این که هیچ کسی دوست ندارد برای مرگش آماده شود ، همیشه یک پایان مشخص و انکار ناپذیر برای همه وجود دارد . وکیل مربوط به ارث و میراث در جامعه حضور دارند تا به درستی به موکلان کمک کنند دارایی ها و اموالی که می خواهند برای فرزندان و افرادی که دوستشان دارند ، باقی بگذرانند را مرتب کنند ؛ زیرا بالاخره این اتفاق رخ خواهد داد .

یک وکیل ملکی نیز به مشتریان کمک می کند یک صندوق اعتماد به خصوص برای ذینفعان جزئی ایجاد کنند . آن ها همچنین اسنادی را فراهم می کنند که خواسته های موکلان شامل خواسته های پزشکی و موارد مربوط به تدفین را بازگو می کنند و آن ها را مشخص می کنند .

وکیل صدمات شخصی

در پرونده هایی که فردی ، یک فرد دیگر ، کمپانی ، نهاد دولتی یا سازمان فیزیکی را متهم می کند که به وی صدمات فردی یا روانی وارد کرده است ، به یک وکیل صدمات شخصی نیاز است که با تخصص خود این مشکل را حل کند . این وکیل در قانون شبه جرم تخصص دارد که با تعهدات و خسارت های حقوقی مدنی سر و کار دارد .

اگر شما در هنگام کار یا یک تصادف آسیب دیده اید یا توسط یک غذا در رستوران مسموم شده اید یا از محصولی استفاده کرده اید که به شما آسیب فیزیکی یا احساسی رسانده است ، پس به یک وکیل صدمات شخصی نیاز خواهید داشت . اگر این صدمات روی درآمد یا کیفیت زندگی شما تاثیر گذاشته است ، یک وکیل صدمات شخصی با تجربه کمک می کند تا این صدمات برای شما جبران شود و شما به حق و حقوق خود برسید .

وکیل سوء استفاده

وکیل سوء استفاده در پرونده هایی ایفای نقش می کند که یک دکتر ، وکیل ، حسابدار یا مامور دولت دچار نقض وظایف خود شده است . چون این شغل ها استاندارد هایی دارند ، آن ها مسئولیت های حرفه ای بزرگ تری دارند که می تواند باعث به چالش کشیده شدن آن ها در دادگاه یا دعوی قضایی شود .

یک زیر مجموعه ی مشخص از وکلا در این حوزه وجود دارند و ممکن است متخصصان زیادی در زمینه ی قانون سوء استفاده تخصص نداشته باشند . با این حال گاهی اوقات ، نیاز است که یک وکیل سوء استفاده استخدام شود تا مطمئن شوید همه چیز طبق قانون پیش می رود و پرونده ی سوء استفاده کامل پیش برود .

وکیل کسب و کار

وکیل کسب و کار به عنوان وکیل شرکتی نیز شناخته می شود . وکلای کسب و کار عقاب های قانونی هستند که تمامی تخصص های موجود در ساخت و ساز ، مدیریت ، بازسازی ، انتقال و انحلال یک کسب و کار را دارند . وکلایی که در این حوزه قرار می گیرند در مورد تشکیل شرکت ، قرارداد های استخدام ، اظهار نامه های مالیاتی ، مالکیت و ادغام دو یا چند شرکت فعالیت می کنند .

وکلای کسب و کار همچنین ممکن است اختلافات استخدام و کسب و کار ها را در کنار مدیریت مذاکرات حقیقی و شرکتی ( حقوقی ) حل کنند . همچنین ممکن است آن ها پرونده هایی را انتخاب کنند که مربوط به کمپانی های بسیار بزرگ باشد یا ممکن است ارائه ی مشاوره حقوقی به کسب و کار های کوچک و استارتاپ ها را ترجیح دهند .

وکیل حزب کارگر

وکیل حزب کارگر در پرونده های اخراج های غیر قانونی و تبعیض های موجود در محل کار تخصص دارد . آن ها همچنین در مورد حق سنوات مشتریان خود مذاکره می کنند . این گروه از وکلا معمولا با اتحادیه ها همکاری می کنند ، اما کمک های بسیار زیادی به کارکنان مشاغلی می کنند که اتحادیه ندارند ؛ زیرا آن ها کارگرانی هستند که کسی را ندارند که از حقوق آن ها دفاع کند .

وکیل مالیات

موضوع مالیت ممکن است پیچیده باشد ، اما تخصص وکیل مالیات است که با حسابدارای رابطه ی تنگاتنگی دارد . آن ها با یکدیگر کاری می کنند که این موضوع برای متشریان ساده شود و از پیچیدگی خارج شود ؛ مخصوصا وقتی دارایی های زیادی داشته باشند . اگر شما تصمیم دارید یک کسب و کار راه بیندازید یا دارایی های مشمول مالیات را پیش بینی کنید یا املاک به جا مانده از خودتان را مشخص کنید ، مشورت با یک وکیل مالیات می تواند به شما کمک کند تا مالیات ها را به درستی پرداخت کنید .

وکیل مالیات ممکن است به کسب و کار ها و افراد حقیقی کمک کند تا دعاوی خود را با اداره ی مالیات حل کنند . به صورت ایده آل ، این وکیل باید با دادخواست ها و دادرسی های مالیاتی آشنا باشد . با داشتن وکلای مالیاتی هر چیزی که شما به آن ها بگویید امتیاز ویژه ای خواهد داشت و این دلیل است که آن ها را از حسابداران متمایز می کند .

وکیل ورشکستگی

برای کسانی که با امور مالی ، صورتحساب ها و بدهی های خود درگیر هستند ، مشاوره حقوقی با یک وکیل ورشکستگی می تواند یک راه ایده آل برای برداشتن قدم اول باشد . با این کار شما می توانید بینشی جدید برای طراحی استراتژی مالی خود به دست آورید . در اکثر پرونده ها ، وکلای ورشکستکی همیشه این هدف را دارند که از ورشکستگی موکلان خود جلوگیری کنند . آن ها کمک می کنند تا مذاکرات با طلبکاران به خوبی پیش رود تا بدهی موکلانشان کاهش پیدا کند یا یک راه جدید برای پرداخت آن ها تعیین شود . با این حال اگر بد ترین اتفاق رخ دهد ، آن ها برای پرونده ی موکلان خود ، دادخواست های خوبی تنظیم می کنند تا بتوانند از پرونده ی ورشکستگی آن ها دفاع کنند .

وکیل مهاجرت

اگر شما می خواهید که برای دریافت شهروندی ایالات متحده ی آمریکا اقدام کنید ، نیاز دارید که یک وکیل مهاجرت شما را راهنمایی کند . پیروی از قوانین مهاجرت می تواند پیچیده باشد و تعداد زیادی از برگه ها وجود دارد که باید برای عملی شدن این هدف ، ثبت شوند . اگر شما هر یک از مراحلی که باید انجام دهید را از دست دهید ، شانس خود را برای قبول شدن به تعویق خواهید انداخت ؛ بنابراین یک وکیل مهاجرت در کنار شما خواهد بود تا شما در هر مرحله راهنمایی کند . آن ها همچنین به پرونده های اخراج احتمالی رسیدگی می کنند . شما از این پرونده ها دوری می کنید تا سعی کنید در ابتدا گرین کارت خود را دریافت کنید .

وکیل املاک و مستغلات

وکلای املاک و مستغلات راهنمایی های قانونی برای افراد حقیقی و شرکت ها ارائه می دهند تا یک ملک را بفروشند یا بخرند . آن ها با موکلان خود و مشاوران املاک کار می کنند تا اسناد را تنظیم کنند و مطمئن شوند که کاغذ بازی ها به صورت کاملا قانونی انجام شده است . همچنین ممکن است برای فروشنده یا خریدار مذاکره کنند یا به عنوان نماینده ی صاحب یک ملک طی اختلاف سلب حق اقامه ی دعوی حضور پیدا می کنند .

وکلای املاک و مستغلات ممکن است در اختلافات بین صاحب خانه ها و مستاجرین مذاکره کنند که معمولا این اختلافات به منظور تخلیه صورت می گیرد . برای سایر پرونده های قابل توجهی که ممکن است بین عموم و سازندگان تجاری و توسعه دهندگان عالی رتبه ی موسسات باشد ، ممکن است امور حقوقی با وکلای املاکی مطرح شوند که در زمینه ی استفاده و توسعه ی زمین تخصص داشته باشند .

وکیل قانون اساسی

افرادی که وکالت داده اند اگر فکر می کنند که حقوق آن ها نقض شده است ، می توانند از وکیل قانون اساسی مشاوره حقوقی بگیرند . برای مثال ، سازمان های غیر دولتی مثل اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا و انجمن ملی پیشرفت افراد رنگین ، وکیل قانون اساسی را استخدام می کنند تا از اقلیت ها در مسیر های مختلف قانونی دفاع کنند .

وکیل محیط زیستی

این زیر شاخه از وکالت با توجه به علاقه ی روزافزون به تغییرات آب و هوا و محافظت از محیط زیست ایجاد شده است . وکیل محیط زیست متخصص های سیاست ها و دستور العمل هایی هستند که توسط آژانس حفاظت از محیط زیست ایجاد شده است . آن ها نمایندگان افراد ، گروه ها ، دولت ها و نهاد های دیگر هستند و در هر دو طرف قانون ایفای نقش می کنند ؛ چه به عنوان شاکی چه به عنوان مدافع . این وکلا وقتی حضور پیدا می کنند که صحبت از مشکلاتی شود که مربوط به آسیب با محافظت از محیط زیست مطرح می شود . این موارد ممکن است به زندگی اجتماعی و علاقه و رفاه عمومی را به خطر بیندازد .

وکیل دادرسی مدنی

از نظر تکنیکی و فنی ، تمامی حوزه های وکالت که در این صفحه در مورد آن ها توضیح دادیدم ، به طریقی می توانند جزو دادرسی مدنی قرار گیرند . این همان دلیلی است که چرا یک وکیل دادرسی مدنی به عنوان یک وکیل عمومی شناخته می شود . با این حال ، کار اصلی آن ها شامل بر عهده گرفتن پرونده هایی است که در آن ها قراردادی نقض شده است . در حالی که این موضوع به سادگی ممکن است با سایر حوزه های حقوقی مقایسه شود ، نقض قرارداد می تواند یک روند خسته کننده باشد . بنابراین معمولا مردم یک وکیل دادرسی مدنی را استخدام می کنند که می تواند به راحتی جزئیات پرونده را متوجه شود و آن را پیش ببرد .

وکیل کیفری

آخرین موردی که می خواهیم به آن اشاره کنیم وکیل کیفری است . درست است که آخرین دسته ، این گروه را توضیح می دهیم ولی از اهمیت آن ها نباید غافل شد . یک وکیل کیفری در تمامی حوزه هایی از قانون که مربوط حقوق کیفری و جنایی می شود تخصص دارد . آن ها از زمانی که استخدام شوند ، مشاوره حقوقی های ارزشمندی را در اختیار موکلان خود قرار می دهند . این مشاوره ها می تواند در زمینه های تحقیق و بررسی ، متهم کردن ، اعدام و مجازات های دیگر باشد . کار آن ها تا وقتی که مشتری بخواهد به پرونده رسیدگی شود ، به صورت کامل تمام نمی شود . یک وکیل کیفری خوب می داند چگونه در مرز های مختلف قانون حرکت کند . این کار حتی به آن ها اجازه می دهد که موکلان خود را از زندان خارج کنند .

خصوصیات یک وکیل خوب

چه عواملی تعیین کننده خوب بودن یک وکیل هستند؟ هوش، مهارت ارتباط با مردم یا نگارش خوب؟ البته، هر کسی…

آخرین تغییر در : ۱۳۹۹/۰۵/۰۷ - ۱۲:۲۹ | امتیاز :
قبلا حساب کاربری ایجاد کرده اید؟
گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
Loading...