نفقه چیست ؟

در وکالت نفقه یک تعهد قانونی در مورد یک فرد است که باید قبل یا بعد از طلاق یا جدایی به همسر خود حمایت مالی ارائه دهد . این تعهد در هر کشور از قانون طلاق و قانون خانواده ناشی می شود .

در قانون اسلام و قانون ایران که از آن پیروی می کند ، نفقه باید به فرد مشخصی پرداخت شود .

ماده ی ۱۱۰۷ قانون مدنی توضیح می دهد که نفقه شامل مسکن ، لباس ، غذا و لوازم خانه می شود که به صورت سنتی باید مطابق با شرایط یک زن باشد .

اگر یک خانم ، خدمتکار داشته است ، چه به دلیل بیماری چه به دلایل فیزیکی دیگر ، یک خدمتکار باید برای وی استخدام شود .

اگر زنی با همسر خود ازدواج دائم داشته باشد و از شوهر خود در امور لازم پیروی کند ، نفقه باید پرداخت شود .

ولی در بعضی موارد مثل داشتن یک شوهر فقیر یا یک ازدواج غیر دائمی یا ارتداد انجام شده توسط زن یا قبول نکردن زن توسط مردم به عنوان همسرش یا لیان ( نوعی طلاق ) و قبول نکردن فرزندان توسط مرد ، نفقه پرداخت نخواهد شد . البته این مورد نیز قوانین خاص خود را دارد که یک وکیل بهتر می تواند شما را راهنمایی کند .

مواردی که شامل نفقه می شود

دکتر مصطفی محقق میرداماد ، نفقه را در هشت دسته بندی مختلف تقسیم می کند . این دسته بندی بر اساس کتاب های مذهبی بیان می شوند :

 • غذا
 • لباس
 • وسایل آشپزی
 • وسایل تمیز کاری
 • وسایل آرایش
 • مسکن
 • فرش و تشک
 • خدمتکار

همچنین ایشان متذکر می شوند که نفقه فقط به این هشت دسته محدود نمی شود و اگر چیز های دیگری باشد که زن به آن ها نیاز داشته باشد ، باید برای وی تهیه شود .

قوانین مربوط به نفقه زن و نفقه اقوام

 1. نفقه ی زنان بر نفقه ی اقوام برتری دارد . این به آن معنی است که اگر کسی توان این را نداشته باشد که نفقه ی هر دو طرف را پرداخت کند ، باید ابتدا نفقه ی زن را پرداخت کند .
 2. نفقه ی زن هیچ ارتباطی با فقر مرد ندارد ؛ یعنی اگر زنی پول دار باشد باز هم می تواند برای دریافت نفقه درخواست دهد . در صورتی که برای نفقه ی اقوام ، ثروت هر کس مهم است .
 3. زن می تواند نفقه ی گذشته ی خود را نیز تقاضا کند . نفقه ی گذشته باید پرداخت می شده است و اگر این اتفاق رخ نداده است ، زن می تواند به دادگاه برود ؛ در صورتی که نفقه ی اقوام فقط مربوط به حال است و نمی توانند برای نفقه ی گذشته اقدامی کنند . ( قانون خانواده ی صفایی و امامی – صفحه ۱۵۳ ) ماده ی  1206 قانون مدتی می گوید که نفقه ی زوجه می تواند در هر زمانی مطرح شود ولی نفقه ی اقوام فقط مربوط به زمان حال است .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبلا حساب کاربری ایجاد کرده اید؟
گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
Loading...