مجازات اعدام در ایران

مجازات اعدام یک مجازات قانونی در کشور ایران است و عملا تعداد کمی وکیل کیفری وجود دارد که بتواند از این حکم قرار کند .

جرائمی که مجازات آن ها مرگ است شامل قتل ، تجاوز ، کودک آزاری ، پدوفیلی ، قاچاق دارو ، سرقت مسلحانه ، آدم ربایی ، تروریسم ، سرقت ، روابط محرمانه ، تن فروشی ، روابط جنسی ممنوع  ، لواط ، همجنس گرایی ، سوء رفتار جنسی و فاحشگی ، توطئه برای سرنگونی رژیم اسلامی ، اختلاف نظر سیاسی ، خرابکاری عمدی  ، ایجاد حریق عمدی ، شورش ، ارتداد ، زنا ، توهین به مقدسات ، اخاذی ، جعل کردن ، قاچاق ، احتکار کردن ، مختل کردن تولید ، تکرار جرم مصرف الکل ، تولید و تهیه ی غذا ، نوشیدنی ، لوازم آرایشی یا موارد بهداشتی که استفاده از آن ها موجب مرگ شود ، تولید و انتشار موارد مستهجن ، استفاده از ابزار مستهجن برای ترویج رابطه ی جنسی ، اتهام دروغین جنسی به فردی که موجب اعدام او شود ، تکرار عمل دزدی ، جرائم خاص نظامی ، جنگ علیه خدا ، گسترش فساد در زمین ، جاسوسی و خیانت  می شود .

کشور ایران در سال دو هزار و پانزده حداقل ۹۷۷ مورد اعدامی داشته است و این آمار در سال ۲۰۱۶ برابر با ۵۶۷ مورد است . در سال ۲۰۱۷ این آمار ۵۰۷ مورد را شامل می شود .

ایران کشوری است که همه می دانند بیشترین آمار را در سرانه ی اعدام خود دارد ؛ البته کشور ما اعلام می کند که تعداد افرادی که سازمان های مدافع حقوق بشر اعلام می کند بیش از حد است و در این مورد اغراق می شود .

همچنین ایران ادعا می کند که مجازات اعدام پس از یک روند طولانی قضایی صادر می شود و به این راحتی ها این اتفاق نمی افتد .

مقامات کشورمان ، ایران ، استناد می کنند که در حال جنگ بر سر موارد مخدر در مقیاسی بزرگ در مرز های شرقی است و افزایش فروشندگان و تولید کنندگان مواد مخدر باعث افزایش این تعداد شده است .

جرائمی که مجازات آن ها مرگ است

از نظر تئوری مجازات اعدام در جرائم مختلفی در کشور ایران مجاز است ؛ برای مثال می توان به سرقت مسلحانه ، خیانت ، قتل و … اشاره کرد که تعداد آن ها فرا تر از حوصله ی این بحث است .

در قانون کشور ایران ۴ نوع مجازات وجود دارد :

  • مجازات قصاص
  • مجازات حد
  • مجازات تعزیری
  • مجازات منع کننده

امیدواریم که این مطلب از وکالت مورد توجه شما قرار گرفته باشد .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبلا حساب کاربری ایجاد کرده اید؟
گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
Loading...