طلاق چیست ؟

طلاق که در حوزه ی وکالت به عنوان فسخ ازدواج شناخته می شود با موضوع فسخ نکاح کاملا متفاوت است . در این روند یک ازدواج انجام شده فسخ فسخ می شود یا اتحاد زناشویی از هم پاشیده می شود .

طلاق معمولا مستلزم ابطال یا سازماندهی مجدد وظایف و مسئولیت های قانونی ازدواج است ؛ بنابراین پیوند های ازدواح بین زوجین متاهل تحت قانون کشور یا استان خاص حل می شود .

قوانینی که برای طلاق وجود دارد به طرز قابل توجهی در سراسر جهان متفاوت است که وکیل هر کشور به خوبی با این قوانین آشنایی دارد . اما در اکثر کشور ها ، طلاق مستلزم رای دادگاه یا سایر مراجع معتبر در این روند قانونی است .

این موضوع می تواند شامل موارد مربوط به توزیع املاک ، حضانت فرزند  ، نفقه ( حمایت همسر ) ، حق ملاقات با فرزند ، وقت گذرانی با کودک ، پشتیبانی کودک و تقسیم بدهی ها باشد .

در اکثر کشور ها ، طبق قانون هر کسی می تواند فقط یک همسر داشته باشد ؛ بنابراین طلاق اجازه می دهد که هر کدام از طرفین بتوانند با فرد دیگری ازدواج کنند .

کسانی که در رابطه ی عرفی مشترک هستند ولی ازدواج نکرده اند ، هنگامی که از یکدیگر جدا می شوند نمی توان گفت که از یکدیگر طلاق گرفته اند ؛ بلکه باید گفت که این زوج از هم جدا شده اند .

طلاق با فسخ نکاح تفاوت دارد . فسخ نکاح باعث می شود یک ازدواج باطل شناخته شود و زوجین به صورت قانونی از یکدیگر جدا می شوند .

دلایلی که برای طلاق وجود دارد بسیار متفاوت است ؛ از ناسازگاری جنسی گرفته یا کمبود استقلال برای یکی از طرفین یا هر دوی آن ها تا مشکلات و برخورد های شخصی .

تنها کشور هایی که اجازه ی طلاق نمی دهند ، فیلیپین ، شهر واتیکان و جزایر ۳ گانه ی اطراف بریتانیا هستند که تحت عنوان سارک شناخته می شوند .

در فیلیپین ، طلاق برای فیلیپینی های غیر مسلمان تا وقتی که یکی از دو طرف خارجی نباشد با شرایط خاصی براورده نشود میسر نیست .

شهر واتیکان یک حالت کلیسایی دارد که هیچ روشی برای طلاق در آن وجود ندارد .

کشور هایی که اخیرا طلاق را قانونی کرده اند ایتالیا ( سال ۱۹۷۰ ) ، پرتغال ( ۱۹۷۵ – البته از سال ۱۹۱۰ تا ۱۹۴۰ نیز این کار میسر بود ) ، برزیل ( ۱۹۷۷ ) ، اسپانیا ( ۱۹۸۱ ) ، آرژانتین ( ۱۹۸۷ ) ، پاراگوئه ( ۱۹۹۱ ) ، کلمبیا ( ۱۹۹۱ ) ، آندورا ( ۱۹۹۵ ) ، ایرلند ( ۱۹۹۶ ) ، شیلی ( ۲۰۰۴ ) و مالتا ( ۲۰۱۱ ) .

امیدواریم که از این مطلب در حوزه ی خدمات حقوقی لذت برده باشید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبلا حساب کاربری ایجاد کرده اید؟
گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
Loading...