حضانت فرزند چیست ؟

حضانت فرزند یک عبارت قانونی در حوزه ی وکالت است که مربوط به سرپرستی می شود . از این عبارت استفاده می شود تا رابطه ی حقوقی و عملی بین یک والد یا سرپرست و یک کودک در مراقبت از او بیان می شود .

حضانت کودک از حضانت قانونی که این حق را می دهد تا در مورد کودک تصمیم گیری شود ، حضانت فیزیکی که این حق و وظیفه را می دهد تا برای کودک خانه تهیه شود و از او محافظت شود ، تشکیل می شود .

والدینی که با یکدگیر ازدواج کرده اند به صورت معمولی به صورت مشترک حضانت قانونی و فیزیکی کودکان خود را در اختیار دارند . تصمیم هایی که در مورد حضانت کودک گرفته می شود معمولا در پرونده هایی مثل طلاق ، فسخ نکاح ، جدا زندگی کردن ، فرزند خواندگی و فوت سرپرست وجود دارد و توسط یک وکیل مورد بررسی قرار می گیرد .

در اکثر حوزه های قضایی ، حضانت کودک مطابق با بهترین منافعی که برای کودک می تواند وجود داشته باشد ، تعیین می شود .

با توجه به تصویب کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل در اکثر کشور ها ، اصطلاحاتی مانند وظایف والدین ، محل اقامت و ملاقات با کودک ( در کشور ایالات متحده ی آمریکا به عنوان ” زمان والدین ” شناخته می شود ) ، عبارات دیگری مثل حضانت کودک و حق دسترسی به کودک را در برخی ملیت ها کنار گذاشته است .

به جای این که گفته شود والدین حضانت کودک را در اختیار قرار دارند یا به وی دسترسی دارند ، می گویند که یک کودک در کنار کدام یک اقامت می کند یا با کدام یک از والدینش به صورت روزانه ارتباط دارد .

حضانت قانونی فرزند

حضانت قانونی شامل تقسیم حقوق بین والدین برای تصمیم گیری های مهم زندگی در رابطه با فرزندانشان است . چنین تصمیم هایی ممکن است شامل انتخاب مدرسه ی کودک ، پزشک ، درمان های پزشکی ، درمان ارتودنسی ، مشاوره ، روان درمانی و دین باشد .

حضانت قانونی ممکن است به صورت مشترک انجام شود . در این نوع حضانت هم پدر و هم مادر در مورد تصمیم گیری های موارد ذکر شده حق انتخاب دارند یا فقط یک نفر می تواند این تصمیم ها را انجام دهد .

وقتی فقط یک نفر می تواند تصمیم بگیرد یعنی علایق والد دیگر را در نظر نمی گیرد و فقط او حق این را دارد که در مورد کودکش تصمیم بگیرد .

حضانت فیزیکی فرزند

حضانت فیزیکی تصدیق می کند که یک کودک کجا زندگی کند و چه کسی در مورد مشکلات روز مره ی او تصمیم می گیرد . اگر یک پدر یا مادر حضانت فیزیکی فرزند خود را داشته باشد ، خانه ی آن پدر یا مادر به صورت معمول اقامتگاه قانونی کودک خواهد بود . زمان هایی که والدین از کودک مراقبت می کنند که اصطلاحا به آن برنامه ی حضانت گفته می شود توسط دادگاه تعیین می شود . به این زمان ها ، برنامه ی والدین نیز گفته می شود .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبلا حساب کاربری ایجاد کرده اید؟
گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
Loading...